Automo

Jak sprawdzić numer vin?

Każdy samochód jest jak człowiek – nie ma identycznych modeli, a każdy posiada swój indywidualny numer, zwany vin. Niestety, nadal niewielu ludzi wie o istnieniu takiego numeru, dlatego też prowadzi to często do wielu komplikacji. Numer vin pozwala na ustalenie wielu przydatnych wiadomości. Ta kombinacja liter i cyfr wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Co więc oznacza numervin?
Pierwsze trzy cyfry pozwalają określić, jaki jest międzynarodowy kod producenta. Dzięki temu właściciel samochodu może dowiedzieć się, w jakim kraju wyprodukowane zostało auto, poznać nazwę producenta, a także sam rejon geograficzny. Ta informacja jest bardzo przydatna dla osób, które chcą zakupić używany samochód od nieznajomego sprzedawcy, na przykład od właściciela komisu – handlowcy bardzo często oszukują w sprawie miejsca, w jakim samochód został wyprodukowany. Laik może powiedzieć, iż miejsce produkcji nie ma znaczenia i liczy się jedynie marka i model auta, jednak jest to nieprawda. Takie same modele produkowane w różnych częściach świata mają różne właściwości. Co więcej, w niektórych miejscach wykonywane są bardziej starannie, w innych zupełnie inaczej. Jednak sprawdzenie vin nie kończy się na sprawdzeniu miejsca produkcji auta – kolejne sześć cyfr informują nas o układu przeniesienia napędu, konstrukcji samochodu, rodzaju nadwozia i typie silnika. Nawet jeżeli nie jesteśmy specjalistami samochodowymi a chcemy kupić konkretne auto, warto pokazać jego numer vin komuś, kto zna się na autach. Taka osoba właściwie oceni, czy parametry pojazdu podawane przez sprzedawcę są prawdziwe. Ostatnie osiem cyfr określa konkretny egzemplarz pojazdu – za pomocą specjalnego kodu informuje się tam o roku produkcji, o zakładzie, który auto wyprodukował oraz o numerze fabrycznym auta.
Obecnie coraz bardziej popularne są strony internetowe, które zawierają dekoder vin. Jak działa taki dekoder? Otóż pozwala on na poznanie parametrów naszego auta – wystarczy w odpowiednie pole wpisać numer vin, by otrzymać informacje o konkretnym pojeździe. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się sprawdzonego mechanika, który oceni auto bardzo dokładnie. Dla takiej osoby sprawdzenie vin jest bardzo proste. Sprawdzanie tego numeru bardzo często praktykowane jest też przez ludzi zajmujących się zakupem pojazdów komunikacji miejskiej, na przykład tramwajów. Wszystko dlatego, iż dzięki vin poznamy wiele informacji o aucie.

You May Also Like

About the Author: Sosq

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.